Postępują prace związane z modernizacją pompowni centralnej kotłowni K-1 i wymianą sieci ciepłowniczej w ul. Tetmajera. Realizacja poszczególnych etapów modernizacji obu obiektów jest realizowana zgodnie z przyjętym harmonogramem. W celu zminimalizowania okresu przerwy technologicznej i wyłączenia ciepłej wody dla mieszkańców miasta Wykonawcy robót i pracownicy spółki KOS-EKO pracują także w weekendy.

Z uwagi na stopień skomplikowania i okres trwania prac, najtrudniejszym zadaniem jest modernizacja pompowni kotłowni centralnej K-1. Zadaniem wybranej przez spółkę KOS-EKO firmy, która zaoferowała najtańszą cenę za wykonanie prac, jest kompletna modernizacja obiektu, w ramach której konieczne jest wykonanie m.in. następujących prac:
- rozebranie starej pompowni i rurociągów technologicznych
- montaż od podstaw nowych urządzeń, rurociągów i automatyki oraz wykonanie nowego zasilania energetycznego obiektu.

Ukończenie niezbędnego do uruchomienia tego obiektu zakresu prac wymaga dużego zaangażowania i trwać będzie planowane wcześniej 2 tygodnie, tj. do 29.08.2012 r.

Zadaniem towarzyszącym pompowni jest trwająca równolegle modernizacja sieci ciepłowniczej przy ul. Tetmajera. Zadanie to również postępuje z dużym tempem, zgodnie z pierwotnym planem. Do wtorku 21.08.2012 r. wykonany został najbardziej strategiczny odcinek, tj. na wysokości sklepu Biedronka. Zrealizowanie tego odcinka umożliwiło nam uruchomienie alternatywnego źródła ciepła w Szpitalu Specjalistycznym, które w ramach zadania inwestycyjnego spółka KOS-EKO równolegle realizuje.

Z punktu widzenia technicznego jedyną szansą skrócenia okresu przerwy poniżej 2 tygodni jest uruchomienie kotła gazowego w Szpitalu Specjalistycznym i zasilanie nim systemu ciepłowniczego miasta. Realizacja tego rozwiązania możliwa jest poprzez modernizację jednego z 4-ch kotłów gazowych, który znajduje się w szpitalu. Jest to urządzenie, które pracuje od 1991 roku, stąd trudne było dokładne oszacowanie, ile czasu będziemy potrzebować na jego modernizację do naszych potrzeb. W poniedziałek 20.08.2012 r. udało się nam szczęśliwie zakończyć główne prace i dzięki temu powstanie docelowo dodatkowe niezależne źródło zasilania w ciepło dla Miasta Kościerzyna.

Już od poniedziałku, w 5-tym dniu trwającej przerwy technologicznej, uruchomiliśmy ten kocioł gazowy. W ramach rozruchu technologicznego, rozpoczęliśmy zasilanie pierwszych bloków KTBS na ul. Piechowskiego i Małcużyńskiego. Mieszkańcy tych budynków mogli jako pierwsi skorzystać z ciepłej wody już tego samego dnia popołudniu.

W związku z zakończeniem spawania pierwszego odcinka sieci ciepłowniczej na wysokości sklepu Biedronka, w najbliższym czasie będziemy mogli sukcesywnie podłączać kolejne obiekty w mieście. Obecnie trwa rozruch węzłów ciepłowniczych budynków wielolokalowych Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólny Dom” zlokalizowanych przy ulicach Moniuszki i Norwida.

Informujemy jednocześnie, iż w okresie prowadzenia modernizacji pompowni centralnej kotłowni K-1 mogą występować czasowe zakłócenia w dostawach CWU. Biorąc pod uwagę dotychczasowe utrudnienia dla odbiorców uznaliśmy jednak, iż jest to rozwiązanie uzasadnione, gdyż mimo stosowania droższego paliwa (gaz), umożliwia ono skrócenie okresu przerwy technologicznej o cały tydzień.

MPI KOS-EKO realizując w ostatnim okresie następujące ważne zadania inwestycyjne:
Montaż agregatu prądotwórczego na kotłowni K-1 – 2011 r.
Modernizacja pompowni centralnej kotłowni K-1 – 08.2012 r.
Wymiana sieci ciepłowniczej w ul. Tetmajera – 08.2012 r.
Kotłownia gazowa K-3 (Szpital)
konsekwentnie wdraża w życie projekt, którego celem podstawowym jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa świadczonych usług, szczególnie w zakresie wytwarzania ciepła.

Dziękując za wykazane zrozumienie zapewniamy, iż wdrożona przerwa technologiczna była konieczna z uwagi na zwiększenie bezpieczeństwa dostaw w okresie zimowym.