Szanowni Państwo,

jak niejednokrotnie wspominaliśmy, cenimy możliwość dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, a także pozyskiwaniem nowych cennych informacji branżowych.

W dniu 8 października Prezes Zarządu Robert Fennig  brał udział w konferencji projektu NURSECOAST-II, podczas której, jako jeden z prelegentów przedstawił informacje na temat kościerskiej oczyszczalni ścieków, szczególnie w zakresie gospodarki osadowej i pozyskiwania biogazu.
Konferencja odbywała się od 8 do 9 października 2024 r. na terenie oczyszczalni ścieków w Osadzie Burego Misia. Warto podkreślić, że w Konferencji brali udział przedstawiciele z wielu krajów, w tym: Danii, Finlandii, Niemiec, Szwecji, Łotwy, Estonii. Wybrane z tych krajów instytucje są partnerami projektu. W Polsce należą do nich:
- Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku- lider projektu
- Fundacja Wspólnoty Burego Misia im. Bogdana Jańskiego w Nowym Klinczu
- Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk z Elbląga

Łącznie projekt realizowany jest z 17 pełnymi partnerami i 25 partnerami stowarzyszonymi z Polski, Danii, Szwecji, Estonii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Finlandii.

Projekt NURSECOAST-II dostarcza władzom publicznym, przedsiębiorstwom wodociągowym i przedsiębiorstwom turystycznym wskazówek, jak ograniczyć sezonowy wzrost produkcji ścieków i zrzutów składników odżywczych na obszarach turystycznych. Przybrzeżne turystyczne miasta, wsie i osady wokół Morza Bałtyckiego doświadczają sezonowych wahań w wytwarzaniu ścieków, przez co systemy oczyszczania ścieków są niewystarczające w letnim sezonie turystycznym.

Oczyszczalnie ścieków są często projektowane z myślą o niskim sezonie i przygotowane do przyjęcia ścieków znacznie mniejszej liczby osób w porównaniu do rzeczywistych potrzeb w godzinach szczytu turystycznego. Stwarza to różne problemy, od nieprzyjemnego zapachu, przeciążonych oczyszczalni ścieków komunalnych po dalsze zanieczyszczenie Morza Bałtyckiego, które jest już w złym stanie. 

Znalezienie innego rozwiązania technologicznego dotyczącego ścieków, specjalnie dostosowanego do obszarów turystycznych, zmniejszyłoby dopływ ścieków do morza i poprawiłoby stan Morza Bałtyckiego.

Nadrzędnym celem projektu jest znalezienie alternatywnego rozwiązania w zakresie oczyszczania ścieków, specjalnie dostosowanego do obszarów turystycznych, które zmniejszy dopływ substancji biogennych do Morza Bałtyckiego. Uznaje się, że wyzwanie, jakim jest adaptacja do dużej sezonowości, wymaga szerszego podejścia niż tylko rozwiązań technologicznych. Celem projektu jest zatem zapewnienie kompleksowej metody rozwiązania tego problemu.  

Nowatorskie podejście projektu obejmuje pilotażowe różne podejścia do oczyszczania nadmiaru ścieków w szczytowym okresie turystycznym, takie jak sztuczne tereny podmokłe, napowietrzanie nanopęcherzykami i nawadnianie ścieków w rolnictwie. W trakcie projektu w Danii, Polsce, na Łotwie i w Finlandii odbędzie się sześć pilotaży, w ramach których testowane będą lepsze rozwiązania w zakresie oczyszczania ścieków. Przeprowadzona zostanie analiza cyklu życia nowych rozwiązań. Dodatkowo w projekcie zebrano obszerne zbiory danych i przygotowano mapy GIS oczyszczalni ścieków w regionach turystycznych dla wszystkich krajów Regionu Morza Bałtyckiego. Opracowania te zostały wzbogacone o dokładny przegląd technologii oczyszczania ścieków dostosowanych do sezonowych przepływów spowodowanych intensywną turystyką.

Projekt obejmuje także praktyczne wizyty studyjne, wymianę wiedzy i doświadczeń, recenzje oraz oceny środowiskowe i zachęty biznesowe. 

Jedna z takich wizyt studyjnych odbyła się właśnie w Fundacji Wspólnoty Burego Misia im. Bogdana Jańskiego w Nowym Klinczu. Przedmiotem tej wizyty było zapoznanie się z technologią oczyszczania ścieków na terenie Fundacji oraz przedstawienie informacji na temat oczyszczalni ścieków w Kościerzynie, szczególnie w zakresie pozyskiwania biogazu.

Wzięcie udziału w Konferencji projektu NURSECOAST-II było ciekawym doświadczeniem i dało możliwość pozyskania informacji w zakresie nowych rozwiązań oczyszczania ścieków stosowanych na świecie. Spotkania takie umożliwiają poznawanie ludzi, którzy są autorytetami w danej dziedzinie. W czasie tego rodzaju spotkań wskazywane są również możliwości pozyskania środków finansowych na rozwój nowych technologii.